Excel for indkøbere II

En af de vigtigste og mest grundlæggende kompetencer, en professionel indkøber skal besidde, er evnen til at behandle, analysere og gennemskue tal og økonomiske beregninger, og gerne flere på samme tid. For helt almindelige mennesker er der en naturlig begrænsning for, hvor meget der kan processeres i hovedet på én gang, og derfor bør brugen af Excel ligge på rygraden af enhver, der i det daglige arbejde skal jonglere med mange tal og hurtigt skabe sig overblik og sammenligningsgrundlag.

Formål/udbytte

Kurset behandler Excel som en integreret del af dit arbejde. Kurset går i dybden med de vigtige redskaber i Excel, der gør dit arbejde som indkøber lettere i hverdagen, og derved opnås et større overblik til analyse og beslutninger. Vi fokuserer på:

  • Input: Importerede data og databaseværktøjer
  • Analyse af data: Cost break down, konsolidering, akkumulering og indeksering
  • Output og rapportering: Makroer til automatisering, indkøbsprofiler, scenarier til sammenligning, standardisering og grafik

Målgruppe

Du arbejder i indkøbsfunktionen, f.eks. som indkøbschef, indkøbsansvarlig eller planlægger, og er rutineret bruger af Excel. Du bør have kendskab til følgende områder:

  • Excels opbygning
  • Formatering og datatyper
  • Opbygning af formler

Læs mere om vores kompetenceprofiler her

Kompetenceprofil - indkøb

Kursusindhold

Der undervises i Excel 2007, men der kan tages begrænset individuelt hensyn til andre versioner

Input

  • Indkøbsdata importeres fra databaser og tegnseparerede filer. Det sikres, at dataene er formaterede, så der ikke opstår problemer i de efterfølgende pris- og mængdeberegninger.
  • Dataene bearbejdes i Excel med en række databaseværktøjer, såsom filtrering og sortering. Dermed opnås en effektiv søgning og udvælgelse i dataen.
  • Der opstilles en skabelon til et standardiseret rekvisition.

Analyse af indkøbsdata: Der foretages cost break down (hvilke dele består tilbuddet af) på et tilbud ved brug af Excels analyseværktøjer bl.a.:

  • Målsøgning
  • Problemløser
  • Opslag
  • Betinget formatering
  • Kontrolfunktioner
  • Pivottabeller

Flere indkøbsdata konsolideres, så man får en samlet vurdering af tilbuddene og dermed bedre kan træffe sin beslutning. Indkøbstallene akkumuleres og indekseres ved brug af pivottabeller.

Output og rapportering: Data præsenteres som udskrifter og diagrammer, hvor forskellige oplysninger, såsom filnavn, automatisk medtages. Makroer til f.eks. nem import af indkøbsdata, opstilling af indkøbsprofiler (pivottabeller) og større priskalkulationer indspilles.

  • Scenarier – f.eks. til sammenligning af forskellige tilbud
  • Standardisering af rapporter
  • Grafiske muligheder med Excel
  • Automatisering (Makro)

Materiale

Der udleveres undervisningsmateriale og opgaver, der undervises efter.

Relaterede kurser

Kursusleder

Roland Greger, PeopleNet A/S.
Roland er uddannet civilingeniør og har i de seneste 8 år beskæftiget sig med applikation, udvikling og undervisning af ERP-systemer (Microsoft Business Solution). Han er certificeret Master Instructor i Microsoft Office, og har stor praktisk erfaring fra løsning af konsulentopgaver – en erfaring som han flittigt gør brug af i en undervisningssituation.

Praktiske oplysninger

Tid og sted

11. & 12. juni 2012 fra kl. 09 - 17, København

7. & 8. november 2012 fra kl. 09 - 17, København

PeopleNet
Kejsergade 2, 3 sal
1155 København K

Overnatning er ikke inklusiv i kursusafgiften.

Pris

kr. 7.500,- for medlemmer af DILF
kr. 8.500,- for ej-medlemmer af DILF

Faktura og bekræftelse fremsendes efter modtagelse af tilmelding. Alle priser er ekskl. 25% moms. Priserne indeholder (hvis ikke andet er anført):

  • Forplejning
  • Kursusmateriale

Overnatning og eventuel forplejning ud over kursusarrangementet er IKKE inkluderet i prisen.  

Hotelovernatning på Scandic Hotels kan bookes til 1.080 kr. ved at opgive følgende bestillingskode i forbindelse med værelsesreservation: Bestillingskode: D307601443. Prisen dækker en overnatning i standard enkeltværelse. Reservation kan ske på www.scandichotels.dk eller Scandic Reservation tlf.: 3348 0400.

Tilmelding

Tilmeld dig her

Afmelding

Ved afmelding indtil 2 uger før beregnes et administrationsgebyr på kr. 500,-. Ved afmelding senere end 2 uger før kursusafholdelse skal hele kursusafgiften betales. Virksomheden er naturligvis altid velkommen til at sende en anden deltager. Dette skal meddelse DILF. Fakturaen korrigeres i henhold til den nye deltagers medlemsstatus.

DILF forbeholder sig ret til at foretage ændringer i programmet. DILF forbeholder sig ligeledes ret til at afvise direkte konkurrenter til talere og sponsorer på arrangementet.